Jak na ZM (I) Předpoklady

Určitě už jste slyšeli o tom, že se psem se dají skládat jakési zkoušky. V tomto seriálu se budu snažit objasnit počínání při přípravě na zkoušky základní ovladatelnosti psa (ZM).
Tato zkouška se posuzuje dle Národního zkušebního řádu. Je vhodná pro mladé psy a začínající kynology. Stáří psa na této zkoušce je musí být nejméně 10 měsíců. To však nemění fakt, že se na tuto zkoušku můžete připravovat již zhruba od šesti měsíců stáří psa. Zkoušky se mohou zúčastnit všechna plemena i kříženci (od 10 měsíců). Tudíž i Alík ze Lhoty.
Tato zkouška se skládá ze tří částí, a to stopa, poslušnost, obrana.

Stopa

Po vašem pejskovi se bude chtít, aby šel po Vašem pachu (na poli nebo na louce) deset metrů před Vámi a na jednom místě odbočil. Odbočuje proto, že Vy mu předem a to 15 min. položíte stopu (o tom více až v článku Jak začít na stopě). Budete ohodnoceni 0 až 50 body a postoupíte, pokud splníte limit 35 bodů.

Poslušnost

Zde bude potřeba, aby Váš pes uměl chodit u nohy na prověšeném vodítku. Uměl si na povel sedat, lehat a vstávat. Budete psa i přivolávat a to tak, aby přiběhl před Vás nebo se přiřadil k noze za chůze. Dále psa položíte a odejdete na určenou vzdálenost, kde chvíli zůstanete stát. Pes by neměl po tuto dobu opustit své určené místo. Ještě mu hodíte nějaký předmět, aby Vám ho donesl a opět podle bodů zjistíte jestli pokračujete či ne.

Obrana (pro velké psy)

Zde bude muset pes oběhnout jednu maketu (umělý ukryt figuranta), a u druhé dát najevo, že našel figuranta. Necháte vystoupit figuranta a ten Vás jemně napadne. Pes by měl vyrazit a figuranta kousnout do ochranného rukávu. Zbývá už jen zadržet figuranta na dálku 25 kroků a pomalu můžete oslavovat úspěšné splnění zkoušky.

Obrana (pro malé psy) jedná se o speciální cviky

Malí psíci budou muset místo kousání do figuranta rozlišit Vaše předměty od předmětů někoho jiného, vyhledat věc, kterou jste ztratili při vycházce a najít Vaše předměty rozházené ve volném terénu. I v této disciplíně je potřeba dosáhnout určitého počtu bodů.

Na všechny tyto cviky je nutné předem psa připravit. A o to půjde v tomto seriálu. Na tuto zkoušku mají přístup všechna plemena psů tudíž i kříženci. Velikosti plemene je přizpůsobena poslední část zkoušky. S každým plemenem budou samozřejmě jiné problémy a dokonce s některými to bude velmi těžké, ale zase právě vy můžete být první, kdo s daným plemenem zkoušku udělá. Takže, pokud už Vás nebaví jen venčit psa, tak začněte s přípravou na zkoušky. Ptáte se jak? To se právě dozvíte v článcích, které budou průběžně vycházet.

Autor: Pavel Sedlák
Zdroj: www.mujpes.cz