Vyberte si vhodný den. Nemusí pršet, moc foukat vítr a hlavně nesmí být sníh. Zvolte vhodný terén. To znamená nějaké pole, kde je čerstvě oseto obilím nebo posečenou louku. Nezačínejte ve vysokém porostu nebo na poli, kde se pěstují luštěny (hrášek, fazole atd.), tyto terény si nechte v záloze na delší a starší stopy. V horším případě můžete zvolit zorané povláčené pole nebo čistou hlínu.
Takže výběr terénu bychom měli za sebou. Předpokládám, že stojíte nejlépe před zelenou loukou a s sebou máte nezbytné pomůcky (pomůcky na stopu podrobně rozepsány v článku Pomůcky pro výcvik psa III.).
stopovací vodítko, značka na začátek stopy a pamlsky. Na začátek stopy je vhodnější jako pamlsek použít nějaký salám či jinou uzeninu. Pach salámu je mnohem intenzivnější než pach piškotu.
Takže nyní potřebujeme psa naučit, aby se vydal po naší stopě, kterou mu předem připravíme.
Psa uvážeme k nějakému stromu, nejlépe tak, aby na nás neviděl (při zkouškách na nás již pes vidět nesmí). Překonáme jeho žalostný ryk a vydáme se se značkou v ruce směrem k poli či louce. Začátek stopy (tedy nášlap) volíme tak, aby nebyl příliš blízko okraji louky či pole (5 m minimálně). Přijdeme na zvolené místo a VLEVO zapíchneme značku (pokud nemáte značku, tak použijte nějaký klacek). Na nášlap zvykejte psa již od útlého mládí. Na nášlapu udělejte několik kroků na místě. Aby psa toto místo zaujalo, položte na zem kolečko salámu. Udělejte jeden krok v před a zase na zem položte odměnu. Dále po dvou až třech krocích opět položte salám. První stopu, kterou jste právě „našlápli“ nedělejte zbytečně dlouhou a klikatou. Patnáct kroků by pro začátek mělo bohatě stačit. Na konci stopy položte několik koleček salámu a normálním krokem pokračujte ve směru kladené stopy alespoň 10 kroků. Tam se můžete otočit a velkým obloukem (nevracet se přes položenou stopu) se vraťte ke psu. Zde ho pochvalte, že byl hodný a chvíli vydržel uvázaný u stromu. Na poli by měla být rovná stopa s Vaším pachem a pachem důvěrně známého salámu (předpokládám, že pes již salám viděl) ukončená hromádkou tohoto salámu (asi 5 kusů). Pokud budete psa učit stopovat za pochutiny, tak je dobré na stopu vyrážet tehdy, kdy pes je hladový.
Psovi nasaďte postoj (pokud jste se ho rozhodli používat, musí být v této fázi již na něj zvyklý) nebo použijte klasický obojek. Rozmotejte si stopovací vodítko a připněte ho na psa (na zkouškách se stopovací vodítko připíná až po hlášení rozhodčímu). Vodítko uchopte asi 1 metr od obojku psa a zbytek táhněte za sebou. Takto přijděte k začátku stopy, psovi zavelte povelem „Stopa“ a následně „Hledej“ a ukažte psovi kolečko salámu tak, aby ho snědl. Zopakujte povel „Stopa“ a dotáhněte ho k dalšímu kolečku, tak aby ho zase pozřel. Ihned pokračujte dále po stopě. Nenechte psa zbytečně odbíhat ze stopy, k tomu aby jste ho dostali k dalšímu kolečku máte dvě ruce a vodítko. Celou délku vodítka zatím nevyužijeme, ale zvykejte si právě na jeho délku a učte se s ním zacházet. Pokud jste psa dostali až na konec stopy a on se vrhl na hromádku pamlsků, tak máte vyhráno. Pořádně ho pochvalte a radostně s ním odejděte z pole či louky. Úplně stejný postup zopakujte několikrát v následujících dnech.
Toto je jedna z metod, kterou lze naučit psa stopovat. Bohužel, pes není stroj a tudíž zcela jistě nebude fungovat na všechny psy. V této metodě jde o to, že pes si spojuje Váš pach s odměnou na konci stopy (ze začátku i v průběhu stopy). Pokud Vás pes nereaguje na salám, můžete vyzkoušet jinou odměnu typu balónek, uzel, pešek. Někteří psi potřebují na konci stopy osobu nebo figuranta.
Vždy se snažte, aby psa stopování začalo bavit. Není nic horšího než psa trápit 14 dní hladem proto, aby na konci stopy našel jídlo, popřípadě jsem slyšel (naštěstí neviděl) o expertech, kteří psa trápili žizní a na konci stopy ho čekala miska s vodou. Toto většinou svědčí o neschopnosti naučit psa stopovat (ale i jiné cviky) humánním způsobem. Většinou je chyba spíš v psovodovi než ve psu.